Wybór położnej środowiskowej.

Wybór położnej środowiskowo- rodzinnej to temat, którym powinnyśmy zająć się już w okresie ciąży. Wiele kobiet nie zdaje sobie jednak sprawy, że mają taką możliwość jeszcze przed porodem, a niektóre nie wiedzą co należy zrobić, by taką pomoc otrzymać. Zazwyczaj, dowiadują się o tym fakcie po porodzie a najczęściej wtedy jest już za późno.

Co zrobić aby nie pogubić się w świecie medycznych procedur? Mała ściągawka poniżej.

To oczywiste, że przyszłym mamom, które są w okresie ciąży należy się troskliwa i fachowa opieka. Jednak wiele z nich nie wie, że już od 21 tygodnia ciąży należy się im opieka okołoporodowa w ramach NFZ. Warunkiem skorzystania z niej jest wypełnienie deklaracji wyboru położnej środowiskowo-rodzinnej.

Pamiętajmy, że dla położnych środowiskowo-rodzinnych nie ma tak zwanej rejonizacji. Nie jesteście  z góry przypisane do żadnej przychodni, do której chodzicie w ciąży do ginekologa lub potem z dzieckiem do pediatry. Położną można sobie po prostu wybrać. Taka współpraca musi być jednak zaakceptowana z dwóch stron, tak więc położna też musi wyrazić na to zgodę.

Wybór położnej środowiskowo-rodzinnej to temat, którym należy zająć się jeszcze w czasie ciąży, gdyż w niektórych przychodniach nie ma położnych środowiskowo-rodzinnych a czasami można trafić na osobę, która odmówi ze względu na odległą lokalizację.

UWAGA! Teoretycznie opieka okołoporodowa w ramach NFZ należy się każdej kobiecie, ale dopóki nie wypełni deklaracji praktycznie nie jest pod opieką żadnej położnej.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dzisiejsza forma ciągłości opieki medycznej uległa zmianom ze względu na ochronę danych osobowych. Niegdyś przy wyjściu pacjentki po porodzie ze szpitala, szpital przekazywał bez ich wiedzy ten fakt do poradni w przychodni. Tam pracująca położna dowiedziawszy się o tym zaraz dzwoniła do pacjentki by umówić się na pierwszą wizytę po porodzie. Obecnie według najnowszych zaleceń, w szpitalu trzeba podawać już dane wybranej przez siebie położnej.

Pamiętajcie więc, że WYBORU POŁOŻNEJ DOKONUJE SIĘ DOBROWOLNIE I ŚWIADOMIE.

Deklarację, którą należy wypełnić można wydrukować z Internetu ze strony NFZ lub można ją podpisać bezpośrednio u położnej po umówieniu się z nią.

UWAGA! Deklaracja wyboru położnej jest dokumentem rozliczeniowym z NFZ, co oznacza, że stoją za tym pieniądze. Trzeba więc uważać na nieuczciwe podmioty, które mogą wam dać do podpisania taki dokument by czerpać z tego zyski. Zdarza się potem, że taka położna nie chce przyjechać na wizytę ” bo to dla niej za daleko”.

Deklarację wyboru położnej można wypełnić dwa razy w roku kalendarzowym. Robi się to głównie z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub oczywiście niezadowolenia z danej osoby. Każda kolejna podpisana deklaracja unieważnia poprzednią dlatego też nie trzeba wypełniać żadnej rezygnacji.

Dlaczego tak wiele kobiet w ciąży nie zdaje sobie sprawy z możliwości skorzystania z nieodpłatnej opieki medycznej? Najczęściej dzieje się tak dlatego, że nie ma kto ich o tym poinformować. Moim zdaniem powinien to robić lekarz ginekolog prowadzący ciążę. Dobry ginekolog zadba o to co będzie z wami po porodzie, pokaże, że jemu też zależy na tym byście zostały objęte opieką w tym najtrudniejszym dla was okresie. Niestety często opieka ginekologów kończy się na gabinecie. Przychodzi poród a po porodzie młode mamy czekają w domu na położną, która się nie pojawi bo przecież żadna o tym nie wie.

Położna środowiskowo-rodzinna porusza tematy, o których możecie usłyszeć również w Szkole Rodzenia. Nie zwalnia to was jednak z podpisania deklaracji wyboru położnej, gdyż taka deklaracja zapewnia wam opiekę medyczną po porodzie. Nie chodzi więc o teoretyczną wiedzę, którą można zdobyć w Szkole Rodzenia a bezpieczeństwo i praktyczną wiedzę, którą może wam zapewnić tylko położna środowiskowa.

Opieka okołoporodowa zawiera spotkania edukacyjne, warsztaty na wszystkie lub wybrane tematy przygotowujące do porodu, dopasowane indywidualnie do potrzeb każdej kobiety. Głownie są to takie tematy jak:

 • poród fizjologiczny,
 • przygotowanie domu na przyjście noworodka,
 • pakowanie torby do szpitala,
 • laktacja fizjologiczna i problemy z nią związane,
 • pielęgnacja noworodka,
 • odżywianie w czasie ciąży,
 • kącik noworodka,
 • okres połogu,
 • i inne.

Położna dokonuje oceny stanu ogólnego, może też dokonać pomiaru tętna płodu. Początkowo spotkania mogą odbywać się raz w tygodniu a pod koniec ciąży już dwa razy w tygodniu. Oczywiście są to spotkania nieobowiązkowe.

Po porodzie:

 • ocenia stan pacjentki pod względem położniczym,
 • uczy kąpieli i pielęgnacji noworodka,
 • pomaga w karmieniu piersią,
 • ocenia stan zdrowia matki i dziecka,
 • obejmuje rodzinę wsparciem i opieką.

 

Pozdrawiam ciepło,

Beata Januchowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s