Mój pierwszy przyjaciel.

Myślę, że nadeszła chwila, kiedy Hugo wybiera sobie przyjaciela. Wiecie, tego na dobre i na złe, z którym można robić wszystko, który powoli zastępuje mamę.

Przyszła ciotka Justyna, dała Hugusiowi wielkiego koalę, pogadała i poszła, a potem okazało się, że jej prezent stał się ważną istotą dla całej rodziny.

0

Ważne jest, aby zrozumieć co się własnie stało. Hugo zrozumiał, że jest odrębną istotą i nie stanowi jedności ze swoją mamą! Znalazł sobie tak zwany przedmiot przejściowy, który w trudnych dla niego chwilach, zwłaszcza rozstaniach przed snem, koi strach przed utratą mamy.

W naszym przypadku przedmiotem przejściowym stał się koala, ale w wielu innych przypadkach może to być nawet kawałek starej szmatki. Dzieje się tak dlatego, że dziecko jest bardziej wrażliwe na fakturę i zapach przedmiotu niż na jego kształt czy nawet kolor. Może więc wybrać sobie zwykłą tetrową pieluszkę mimo, że dookoła jest wiele pięknych zabawek.

7

Nie wszystkie dzieci wybierają sobie ukochany przedmiot. Wtedy w trudnych chwilach pociesza je kciuk lub smoczek.

Pamiętajcie, że nie dacie rady zmienić obiektu zainteresowań dziecka, nawet jeśli bardzo byście chcieli. To wyłącznie jego wybór, który należy uszanować i pieczołowicie się o niego troszczyć. Wasz szkrab uważa taki przedmiot za własne dzieło, nie traktuje go jako prezentu od Ciebie i jest dla niego bardzo cenny.

Nie zapomnijcie zabierać przytulanki na rodzinne wyjazdy a nawet na spacery, bo możecie mieć problem ze znalezieniem czegoś w zamian co uspokoi wasze dziecko!

Przytulanka daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa również za sprawą swojego zapachu, dlatego nie pierzcie jej zbyt często. Przedmiot ten będzie niezastąpiony przez wiele miesięcy, ale po zakończeniu etapu przejściowego, dziecko porzuci go bez najmniejszego żalu.

Wróćmy jeszcze na chwilę do Huga:

To nie tak, że przytulanka zastępuje mu mamę. Hugo siedzi mi właśnie na kolanach i rozrabia, zrzucając z biurka wszystko co znajdzie się w zasięgu jego rąk. Koala, leży na łóżku i czeka. Czeka na chwilę kiedy Hugo poczuje się mniej bezpiecznie a koala będzie mógł mu pomóc w ukojeniu strachu.

A tak wyglądały ich dzisiejsze wygibasy:

1

 

2.

 

2

3

4

5

6 8 9

Dobranoc!

10

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Mój pierwszy przyjaciel.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s